Hatalı Sünnet Düzeltmesi

Hatalı Sünnette Oluşan Temel Sorunlar

Sünnet işlemi cerrahi bir işlemdir. Bu işlem basit bir işlem olarak görülmemelidir. Tecrübe sahibi hekim tarafından yapılmayan işlemler ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle sünnet işlemi mutlaka tecrübe sahibi hekim tarafından yapılmalıdır. Hatalı sünnet işlemiyle oluşan bazı temel sorunlar vardır. Bu sorunlar:

Hatalı sünnet sonrasında karşılaşılan başlıca sorunlar yukarıda yer aldığı gibidir. Haya torbalarına yakın kesim yapılması ilerleyen dönemlerde penis boyunun büyümesini önlemektedir. Kesimin ve dikişin doğru yapılmaması kötü bir görüntü oluşturur. Bu nedenle tecrübe sahibi hekim tarafından sünnet yapılması önemlidir. Dr. Zafer Mutlu, erkek çocuklarında uygulanan hatalı sünneti düzeltmektedir. Bunun için muayene olmak gerekir.

Hatalı Sünnet Düzeltmesi

Farklı yaşlarda uygulanan sünnet eğer uzman hekimler tarafından yapılmazsa bazı aksiliklerin görülmesine neden olabilir. Erkek çocukları için uygulanan sünnet işlemi mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde çocuklar hatalı sünnet olabilir.

 

Geçmiş yıllarda daha sık görülen hatalı sünnet günümüzde giderek azalmaktadır. Geçmiş yıllarda sünnet için hekimler tercih edilmezken günümüzde tecrübe sahibi hekimler tarafından sünnet yapılmaktadır. Klinikte gerçekleştirilen sünnet işlemi de tecrübe sahibi hekim tarafından yapılmaktadır. Dr. Zafer Mutlu tarafından yapılan sünnet işlemi güvenle gerçekleştirilir. Dr. Mutlu aynı zamanda çok sayıda hatalı sünnet düzeltme de yapmaktadır.

 

Hatalı sünnet ebeveynler tarafından kolaylıkla anlaşılmaz. İşlem sırasında gözle görülmeyen sorunlar oluşabilir. Hekime muayene olan bireylerin yaklaşık %20’si hatalı sünnet olmuştur. Sünnet işlemi uygun yaşta, steril ortamda ve tecrübe sahibi hekim tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yapılan sünnet işlemi bazı hatalara neden olur ve bu hatalar özgüven eksikliğine, psikolojik bozukluklara, işlevsel bozukluklara yol açabilir.

Her Hatalı Sünnet Düzeltilebilir mi ?

Geçmiş yıllarda hatalı sünnet daha yaygınken günümüzde giderek azalmaktadır. Çünkü ebeveynler artık daha bilinçli hareket eder ve çocukları için tecrübe sahibi hekimleri tercih eder. Erkek çocuklarda uygulanan hatalı sünnet genellikle düzeltilmektedir. Fakat bazı hatalar düzeltilemeyebilir. Bazı çocuklarda geri dönüşü olmayan hatalı sünnet görülmektedir. Doku kaybının görüldüğü hatalı işlemlerde çoğunlukla telafi yapılamamaktadır. Uygulanan işlemin ardından eğer peniste yanıklar, his ve doku kaybı oluşmuşsa bunların birçoğu düzeltilemez. Cerrahi müdahalede ve ilaçlarla düzeltilen hatalı işlemler genellikle gömük penis, hatalı kesim olması, estetik komplikasyonlardır.

Hatalı sünnet olduğu genellikle dışarıdan aileler tarafından fark edilemez. Fakat bazı durumlarda hatalı sünnet fark edilebilir. Penis başının eğri olması, idrar kanalının daha geride olması dışarıdan fark edilebilir. Eğer çocuk idrar yaparken oturmak zorunda kalıyorsa bu da hatalı sünnet belirtileri arasındadır. Sünnet derisi penis başının alt yüzünde oluşmuyorsa bu da yine hatalı sünnet belirtileri arasındadır. Aileler bazı durumlarda hatalı işlem olduğunu fark edebilir. Fakat kesin bilgi için tecrübe sahibi hekimin muayene etmesi daha doğru olacaktır.