Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır? Kim yapmalıdır?

Erkek çocuklarda üreme organının ucundaki derinin çepeçevre kesilmesi işlemine sünnet adı verilmektedir. Deride kesilen kısım sünnet derisi olarak bilinir. Yıllardır uygulanan sünnet işlemi erkek çocuklar için uygulanmaktadır. Farklı yaş gruplarında sünnet yapılsa da sünnet için ideal dönem yeni doğan dönemidir. Her yaşta sünnet yapılabilir. Çocuklarda sünnet yaşı genellikle ebeveynler tarafından belirlenmektedir. Aileler çocukları için uygun gördüğü yaşta sünnet yaptırabilir. Tıbbi açıdan sünnet yaşının uygun olduğu dönem iki dönemden oluşur. Yeni doğan dönemi ve ilkokul dönemi sünnet için uygun iki dönemdir.

Erkek Çocuklarda Uygun Sünnet Dönemi

Ebeveynler çocuklarını her yaşta sünnet yaptırabilir. Peki, sünnet ne zaman yapılmalı? Tıbbi açıdan sünnet için uygun görülen iki dönem vardır. Bunlardan biri yeni doğan dönemi ve diğeri ilkokul dönemidir. Yeni doğan dönemi olarak belirtilen dönem doğumdan sonraki 28 günlük süreçtir. Bu dönemde erkek çocuklarının sünnet olması tavsiye edilir. Sünnet için uygun görülen bir diğer dönem ise ilkokul dönemidir. İlkokul dönemi ise erkek çocuğunun 6-7 yaşındaki dönemidir. Bebeklerin sünnet olduğunun farkında olmaması hem bebeğe hem de ebeveynlere kolaylık sağlar. Bu nedenle doğumdan sonraki 28 günlük süreç tavsiye edilir. 6-7 yaşındaki çocuk ise sünnet kavramını anlayabilecek yaştadır. Çocuğa sünnetin ne olduğu, neden yapıldığı anlatılır. Bu sayede çocukta korku ve travma olmaz.

Sünnetin Önemi

Sünnet ne zaman olmalı? Sünnet için tıbben tavsiye edilen iki dönem vardır. Erkek çocuklar için sünnet yaşı önemlidir. Bebekler doğduktan hemen sonra sünnet edilmezler. Yeni doğan için en erken sünnet zamanı doğumdan 7-10 gün sonrasıdır. Yeni doğan sünneti için süre 28 gündür. Doğumdan sonra 7-10 gün geçmeli ve bebek gelişimini tamamlamalıdır. Doğru zamanda ve doğru kişiler tarafından yapılan sünnet enfeksiyon riskini azaltır. Cerrahi yöntemle yapılan sünnet sayesinde çocuklarda enfeksiyon riski düşer. Cerrahi yöntemle uygulanan sünnet sayesinde çocukların sağlığı korunur. Klinikte uygulanan sünnet işlemi sadece Dr. Zafer Mutlu tarafından uygulanmaktadır. Dr. Mutlu aynı zamanda hatalı sünnet düzeltmesi de yapmaktadır. Ebeveynlerin isteği üzerine sünnet fotoğrafçısı hizmeti verilmektedir. Sağlığa uygun koşullarda hekim tarafından uygulanan işlem güvenilirdir.