Sünnet Sonrası Bakım Nasıl olur? Nelerde dikkat Edilmelidir!

Doğru kliniklerde, profesyonel uzmanlar tarafından ve steril şartlarda gerçekleştirilmesi gereken sünnet operasyonları, ameliyat öncesi kadar sonrasında yapılması gerekenler bakımından da oldukça önemlidir. Genelde operasyon sonrası pipinin çevresinde şişmeler gözükmektedir, bu durum lokal anestezi uygulaması sebebiyle gayet normaldir. Bu gibi durumlarda çocukların pipilerindeki şişlik zaman içerisinde kendiliğinden doğal olarak inecektir. Ayrıca yapılan bu lokal anestezinin etkisi çocuktan çoğu değişmekle birlikte, genellikle birkaç saat içerisinde geçecek ve hafif hafif pipide ağrılar başlayacaktır. Sünnet sonrası ağrıların giderilmesi konusunda, çocuklara özel olarak doktor tarafından yazılarak reçete edilen ağrı kesici şuruplardan kullanılması gerekmektedir. Şurup ve hap şeklinde ilaçları kullanma konusunda problemli çocuklar için fitilde kullanılabilmektedir.

Sünnet Sonrası Hızlı Bir İyileşme Süreci İçin Gerekenler

Sünnetin gerçekleştiği ilk gün sünnet sonrası bakım konusu daha önemlidir. Bu sebepten sünnet olan çocukların daha iyi bir iyileşme süreci yaşamaları için, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir takım durumlar bulunmaktadır.

Bazı durumlarda sünnet sonrası nadiren de olsa aşırı kanamalar gözükebilir. Bu aşırı kanamalarda doktora başvurmanız oldukça önemlidir. Fakat sünnet sonrasında hafif bir kanama gayet doğal karşılanmaktadır.

Sünnet Sonrası Temizlik ve Hijyen Çok Önemlidir

Temizlik oldukça önemlidir, özellikle kilolu çocuklarda pipinin içeri kaçması durumları oluşabileceği için, bu bölgede pisliklerin toplanma durumu çocuğa zarar verebilmektedir. Uzmanlar tarafından sünnet süreci tamamlanan çocuklara, bölgenin temizliğinin sıklıkla yaptırılması önerilmektedir. Sünnet gerçekleştikten sonra, ağrı kesicilerin yanında genellikle, antibiyotik, gazlı bez ve baticon içeren bir ilaç seti tavsiye edilir. Pansumanların sağlık memurları tarafından yapılması önemlidir. Penis başında oluşan kabuklanma, kızarıklık ve şişmeler sünnet sonrası doktorlar tarafından normal karşılanan durumlardır. Mümkün olduğunca yarayı dış etmenlerden koruyarak steril tutmak oldukça önemlidir. Çocukların en iyi psikolojik deneyimi yaşaması açısından, toplamda bir haftalık bir süreç içerisinde sünnet işleminin tüm etmenlerinin atlatılması ve çocuğun normal hayatına geri dönmesi, tavsiye edilmektedir.